Pro

Sportovoce

Trénink

Konzistentní a vhodně nastavený trénink

 

Během tréninku si neustále zdokonaluješ techniku a taktiku potřebnou pro podání co nejlepšího výkonu, a rozvíjíš také své sportovní schopnosti a pohybové dovednosti. Aby však byl tvůj trénink skutečně efektivní, musí splňovat určité znaky, jako jsou např. kontinuita a dlouhodobost, vhodné členění do fází/etap, vhodně zvolená míra zátěže a systémové řízení tréninku pro efektivní rozvoj tvých schopností.

O správné nastavení tréninkového plánu by se měl postarat tvůj trenér. Pokud ti v něm však nebude něco vyhovovat, je důležité si o tom s trenérem promluvit – možná ti vysvětlí, proč je právě tento bod důležité zařadit a možná se i dohodnete na změnách.

regeneraci

Dostatečný prostor pro zotavení se po tréninku a regeneraci

 

Regenerace je proces nezbytný pro obnovu psychických i tělesných sil, které byly narušeny předcházející zátěží. Mimo to je také prevencí přetížení, nebo dokonce poškození organismu, a měla by být proto pevnou součástí tréninkového plánu. Vhodně zvolené prostředky regenerace totiž umožní rychlejší zotavení a vyšší intenzitu zatížení v další tréninkové jednotce, a tvoje výkonnost se tak bude moci efektivněji rozvíjet.

jídelníček

Správně sestavený jídelníček

 

Výživa je nesmírně důležitým prvkem, který ovlivňuje tvůj výkon, vývoj i zdravotní stav. Zlepšovat se totiž můžeš jedině tehdy, pokud bude tvůj jídelníček složen z kvalitních potravin a bude ti poskytovat potřebné množství energie a všech potřebných živin.

Jestliže pak dlouhodobě přijímáš méně, nebo naopak i více energie než bys měl/a, pravděpodobně to na tvé zdraví ani výkon nebude mít dobrý vliv. Pamatuj, že i když se ti může na první pohled zdát, že jíš dost, jako sportovec musíš jíst více než tví kamarádi – tvoje tělo totiž spoustu energie využije právě k tréninku. Aby tedy vše fungovalo jak má, musíš tuto vydanou energii vyvážit příjem stravy.

Čeho si mám všímat?

Zranění

Náročné tréninky a nedostatek důležitých živin neprospěje ani zdraví tvých kostí. Pokud jsou tréninky příliš náročné, vznikají ve struktuře kosti drobná poškození, která se však kvůli nedostatečnému času pro regeneraci a nevhodné výživě nemohou průběžně zahojit. Jednoho dne už kost tento nápor jednoduše nevydrží a tak vzniká zlomenina.

Časté onemocnění

Tvé zdraví má za normálních okolností přirozenou obranyschopnost – tedy schopnost bránit tě před rozvojem různých onemocnění. Pokud mu však ve stravě nedodáš látky, které k této funkci potřebuje, bude jeho schopnost ochrany tvého zdraví klesat. Pokud máš navíc náročné tréninky a nemáš dost času na odpočinek a spánek, bacily tě skolí raz dva.

Špatný vztah k jídlu

Máš pocit, že bys neměl/a jíst tolik, nebo se jídla dokonce bojíš? Pak si o tom co nejdříve promluv s rodiči a trenérem – pokud bys tento problém neřešil/a v budoucnu by mohl přejít až do skupiny onemocnění známého jako poruchy příjmu potravy. Pamatuj, že jídlo ti slouží jako palivo a kromě toho by ti mělo dělat i radost.

Zažívací obtíže

S nevhodným způsobem stravování se pojí také trávicí obtíže. Příkladem mohou být nadýmání (pocit nafouklého břicha) nebo zácpa.

Poruchy růstu

Dostatečné množství kvalitní stravy je potřeba i k tomu, abys mohl/a správně růst. Jestliže máš tedy pocit, že jsi výrazně nižší a hubenější než tvoji spoluhráči nebo jsi v poslední době hodně zhubl/a, zkus si o tom promluvit s rodiči nebo s trenérem. Nemusíš se ale bát – každý máme pro výšku a hmotnost trochu jiné předpoklady a je proto potřeba je posuzovat s ohledem na další faktory.

Poruchy spánku

Náročné tréninky a kombinace nedostatečného času na odpočinek s nevhodnou výživou mohou být spojeny také se sníženou kvalitou spánku a zhoršenou schopností usnout. Spánek je přitom pro správnou regeneraci a výkonnost naprosto klíčový a ty se tak trochu dostaneš do začarovaného kruhu.

Poruchy menstruačního cyklu

Nadměrná zátěž a nedostatečná výživa se u žen často projevuje poruchami menstruačního cyklu. Pokud je tedy tvá menstruace nepravidelná nebo ji vůbec nemíváš, jedním z možných důvodů je právě relativní nedostatečnost energie. Stejně tak tomu může být i v případě, že je ti více než 15 let a menstruaci jsi nikdy neměla.

Snížení hladiny testosteronu

U mužských sportovců je v souvislosti s nízkou dostupností energie často zmiňováno snížení hladiny testosteronu. Narozdíl od žen však není tento problém na první pohled patrný a prvotním varováním jsou často až výsledky krevních testů. Někdy se ale může snížená hladina testosteronu projevovat zvýšenou únavou či erektilní dysfunkcí.

Jak probíhá léčba

Pokud máš dojem, že by se mohl problém nízké dostupnosti energie týkat i tebe, co nejdříve si tom promluv s rodiči a trenérem. Pokud jsi starší, můžeš o pomoc požádat přímo sportovního či praktického lékaře, nebo navštiv ordinaci nutričního terapeuta. Pokud nemáš pravidelnou menstruaci, informuj svého gynekologa o vysoké míře sportovního vytížení.

Vysvětli rodičům, trenérovi a odborníkům, že se obáváš o své zdraví a nenech se odradit ani v případě, že v první chvíli nebudou považovat za důležité tento problém řešit. Můžeš je také odkázat právě na tyto stránky, kde naleznou relevantní informace.

Samotná terapie pak zahrnuje komplexní vyšetření a vyloučení jiných možných onemocnění, které by mohly tvé potíže způsobovat. Pokud se prokáže nízká energetická dostupnost, bude nezbytné navýšit tvůj energetický příjem nebo snížit objem tréninků, popř. kombinace těchto postupů.

PRO
RODIČE

Jak poznám syndrom RED-S?

PRO
ZDRAVOTNÍKY

Jak RED-S diagnostikovat a řešit?

PRO
TRENÉRY

Čeho si všímat u sportovců?